odwyk od alkoholu 

Początek leczenia nałogu alkoholowego
Kiedy tak właściwie zmagasz się z zaburzeniami korzystania z alkoholu – inaczej alkoholizmem, masz prawo poczuć, jakby to nie miało kresu. Jednak nie powinieneś sam cierpieć. Istnieje dużo dostępnych metod leczenia, jakie pomogą Tobie w pokonaniu alkoholizmu, by wrócić do zdrowego oraz pełnego życia.

choroba alkoholowa

Rozmaite czynniki, takie jak:
•    historia lekarska,
•    system wsparcia,
•    motywacja indywidualna

Są w stanie odegrać znaczącą rolę w sukcesie Twojego powrotu do witalności. Leczenie alkoholizmu winno być kontrolowane przez zespół speców medycznych w zakładzie rehabilitacyjnym. W całym kraju są liczne środowiska leczenia alkoholizmu oraz są obsługiwane przez zawodowców, którzy wspomogą Ci przejść przez każdy etap procesu powrotu do zdrowia – od odtrucia po życie po odwyku. Pomyśl o nich jako układzie wsparcia przez 24 godziny w tygodniu, jaki będzie z tobą świętować Twoje sukcesy i współdziałać z Tobą, gdy będziesz przechodził przez wszystkie wyzwania.

Nie zapominaj, że pokonanie alkoholizmu jest długim procesem
Mniej aniżeli połowa osób powraca do nałogu po osiągnięciu jednego roku trzeźwości. Liczba ta zmniejsza się do mniej niż 15 procent, do osób które nawracają po pięciu latach wstrzemięźliwości. W dążeniu do najogromniejszej szansy na długotrwałą trzeźwość po zwieńczeniu leczenia szpitalnego lub ewentualnie ambulatoryjnego, należy asystować w miejscowych grupach wsparcia oraz kontynuować doradztwo.

Kiedy tak właściwie jest najlepszy czas na leczenie?
Przed zaczęciem leczenia jednostka musi w pierwszej kolejności rozpoznać swój stan oraz mieć ochotę opuścić alkohol. Niekiedy jednostka ma prawo uznać, że poradzi sobie z problemem z alkoholem na własną rękę. Innym wraz członkowie rodziny lub przyjaciele mogą rozpocząć interwencję alkoholową. Wiąże się to z tym, że bliskie osoby wyrażają trwogi o nadmierne picie alkoholu przez daną osobę. Interwencja pomaga również rozpocząć debatę na temat osiągalnych opcji leczenia i wsparcia.

Nie ma stosownego czy też złego czasu na poszukiwanie leczenia. Jeżeli niemniej jednak nie pozostanie podjęte leczenie, alkoholizm może sprawiać wiele pobocznych problemów, takich jak komplikacje zdrowotne, problemy finansowe, kłopoty z relacjami oraz zakłócenia zawodowe.